Neeruseminaril käsitletakse tänapäevaseid diagnoosimis- ja ravimeetodeid

16.04.2009 Homme, 17. aprillil algusega kell 11 toimub Eesti Rahvusraamatukogu konverentsikeskuses interdistsiplinaarne koostööseminar "Neer". Seminari fookuses on neeruhaigused. Kõne alla võetakse neerude põletikuliste haiguste, neerukivihaiguste, neerutrauma, neeruvähi jt neeruhaiguste tänapäevased diagnoosimis- ja ravimeetodid.

Käesolev seminar jätkab 2006. aastal alustatud interdistsiplinaarsete seminaride traditsiooni. Seminaride kontseptsiooni autor, Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse liige-haigla ülemarst dr Sergei Nazarenko rõõmustab, et Regionaalhaiglas algatatud interdistsiplinaarne haiguskäsitlus on unikaalne elujõuline algatus, mis on läbi aastate arenenud ning pakkunud huvi suurele hulgale arstidele. Seminarile on kutsutud esinema ja osalema erinevate erialade ja raviasutuste esindajad.

Dr Sergei Nazarenko sõnul on Regionaalhaigla kujunenud interdistsiplinaarseks neerukeskuseks - oskusteabe hoidjaks ja inimeste aitajaks. "Seetõttu peame oma üheks ülesandeks ja kohustuseks ka vastava laiapõhjalise teemakäsitluse algatamise arstide seas."

Seminari ühe moderaatori, Põhja-Eesti Regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakonna juhataja dr Merike Lumani sõnul areneb neeruhaigus salakavalalt, võides kulgeda raske neerupuudulikkuseni patsiendi teadmata. "Mõnest kunagisest viirusinfektsioonist või külmetushaigusest põhjustatud neerude kahjustus ei pruugi endast aastaid ja isegi aastakümneid märku anda. Sagedasti saadakse kroonilisele neerutõvele jälile alles teiste haiguste ja tervisehäirete kaudu," märkis dr Luman. Merike Lumani sõnul võib neeruhaigus kulgeda ja progresseeruda valuta ning oluliste vaevusteta ja sümptomiteta, mistõttu on varajaseks avastamiseks oluline patsiendi aktiivne uurimine, ta lisas: "Ägedate neeru- ja neeruvaagnapõletike diagnoosimisega probleeme ei ole. Kui inimesel on tugevad valud, muutused uriinis, kõrge palavik, siis jõuab ta arsti juurde üpris kähku. Halvem lugu on just krooniliste, vinduvate protsessidega, mis võivad jääda tähele panemata ja seetõttu ka ravita. Seetõttu ongi väga oluline roll perearstide ja teiste erialaarstide teavitamisel neeruhaiguste tänapäevastest diagnostikameetoditest, sest varajase raviga õnnestub neerupuudulikkuse progresseerumist aeglustada."

Seminari teises osas räägitakse neerudoonorlusest, erinevatest neeru-uuringutest ja diagnostikameetoditest. Juttu tuleb ka neerusiirdamisest Eestis, mida on edukalt teostatud juba 40 aastat.

Seminari kolmandas osas on keskmes neerutrauma ja neeruvähk. Nagu teiste vähihaiguste puhul annab ka neeruvähi korral varajane avastamine eelduse paremaks ravitulemuseks. Käsitlemist leiavad ka kirurgia kõige uuemad meetodid neeruhaiguste ravis.

Seminar "Neer" toimub Eesti Kirurgide Assotsiatsiooni, Eesti Uroloogide Seltsi, Eesti Nefroloogide Seltsi, Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi, Eesti sisearstide, Eesti Nukleaarmeditsiini Seltsi, Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Radioloogia Ühingu, Eesti Onkoloogide Seltsi, Eesti Laborimeditsiini Ühingu, Eesti Füsioloogia Seltsi, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi ning Põhja-Eesti Regionaalhaigla koostöös. Ürituse moderaatorid on Merike Luman, Äli Tõnnov ja Ülo Zirel.


Interdistsiplinaarne koostööseminar "NEER"

17. aprill 2009. a
Eesti Rahvusraamatukogu konverentsikeskus

Eesti Kirurgide Assotsiatsiooni, Eesti Uroloogide Seltsi, Eesti Nefroloogide Seltsi, Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi, Eesti sisearstide, Eesti Sisearstide Ühenduse, Eesti Nukleaarmeditsiini Seltsi, Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Radioloogia Ühingu, Eesti Onkoloogide Seltsi, Eesti Laborimeditsiini Ühingu, Eesti Füsioloogia Seltsi, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi ning Põhja-Eesti Regionaalhaigla interdistsiplinaarne koostööseminar "NEER".


10.30 Registreerimine, tervituskohv, näitus

I OSA

11.00 Avamine - Sergei Nazarenko
11.05 Neerude füsioloogia - Jana Kivastik
11.25 Kardiovaskulaarhaiguste riskifaktorid neeruhaigetel - Inga Soveri
11.55 Renovaskulaarse hüpertoonia kliiniline leid, diagnoosimine ja ravi - Vladislav Malikov, Kalle Põder
12.15 Nosokomiaalsed uroinfektsioonid - Matti Maimets
12.45 Glomerulonefriit - märkamatult progresseeruv neerukahjustus - Merike Luman

13.05 Lõuna, näitus

II OSA

14.00 Neerudoonorlus - Asta Auerbach
14.15 40 aastat neerusiirdamist Eestis - Peeter Dmitriev
14.35 Laboriuuringud neeruhaiguste korral - Karel Tomberg
14.50 Isotoopuuringud neeruhaiguste korral - Kai Ulst
15.10 Neerukivitõve kahtlusega haige piltdiagnostika - Peeter Raudvere
15.30 Kiirgus ja kontrastained, sõbrad või vaenlased - Äli Tõnnov

15.50 Kohvipaus, näitus

III OSA

16.15 Neerutrauma - Ülo Zirel
16.30 Õõnesveeni trombiga neeruvähi kombineeritud ravi - Leonhard Kukk
16.50 Neeruvähi väheinvasiivne ravi - Leonhard Kukk
17.10 Retrograadne intrarenaalne kirurgia "RIRS" - Peep Baum
17.30 Seminari lõpetamine

Seminari kontseptsiooni autor: Sergei Nazarenko
Seminari korraldustoimkond: Sergei Nazarenko, Äli Tõnnov, Merike Luman, Leonhard Kukk, Ülo Zirel, Riina Kozlov