Margus Viigimaa

Tallinna Tehnikaülikool nimetas Margus Viigimaa aasta teadlaseks

23.02.2015

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) kardioloogiakeskuse teadusjuht, kardiovaskulaarse meditsiini professor Margus Viigimaa valiti Tallinna Tehnikaülikooli aasta teadlaseks. Tänasel Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) vabariigi aastapäeva aktusel anti talle üle TTÜ aasta teadlase aukiri.

„See on tunnustus, mis kinnitab meditsiinitehnoloogiliste teadusuuringute kõrget taset Eestis ning viitab Regionaalhaigla arstide ning TTÜ teadlaste heale koostööle,“ märkis prof Margus Viigimaa kõrget tunnustust kommenteerides.

Mullu kevadel TTÜ ja PERHi koostöös loodud TTÜ kardiovaskulaarse meditsiini instituudi ülesandeks on südame-veresoonkonna haigustega seotud teaduslike uuringute läbiviimine ning nendes uuringutes kasutatavate insenerilahenduste juurutamiseks meditsiini, uute kardiovaskulaarmeditsiini tehnoloogiate väljatöötamine ja kliiniline rakendamine. Kardiovaskulaarse meditsiini instituudi direktorina töötavat Margus Viigimaad rõõmustab ka, et väga palju kolleege Regionaalhaiglast tegutseb instituudi raames arst-õppejõududena ning täienenud on ka doktorantide arv.

Regionaalhaigla ja Tehnikaülikooli koostöönäiteks toob professor Margus Viigimaa kardiovaskulaarse meditsiini instituudi meeskonna ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste koostöös välja töötatud innovaatilist pulsilaine uuringu meetodit arterite seisundi hindamiseks. Dr Viigimaa täpsustas: „Märksõnad, mis uudset lahendust iseloomustavad on: mitteinvasiivne, kiire, odav, lihtsasti kasutatav. Eesmärgiks on leida prekliinilised juhtumid, et eluviisi ja ravimitega eluohtlikku südameinfarkti või ajuinsulti ära hoida. Et oleks võimalik näha muutusi enne, kui midagi juhtuma hakkab.“

Sügisest on aparaat kasutusel Regionaalhaigla kardioloogiapolikliinikus ning sellega on uuritud enam kui 500 patsiendi arterite seisukorda. Dr Viigimaa selgitab: „Arterilubjastus on arenenud ühiskonnas väga laialt levinud haigus. Paljudes riikides, sealhulgas Eestis, on südame-veresoonkonna haigused elanikkonna surmapõhjustena esikohal. Ateroskleroos, rahvakeeli tuntud kui veresoonte lupjumine, on üks peamisi neist, koos oma mõjudega ajule, südamele, neerudele, teistele elutähtsatele organitele ja jäsemetele on ta oluline ajutise ja püsiva töövõimekaotuse tekitajaid.“ Prof Viigimaa lisab, et veresoonte jäigastumisele ning lubjastumisele varases staadiumis peab järgnema efektiivne ravi eesmärgiga ennetada haigussümptomite teket. „Ravi on tunduvalt tulemuslikum ja patsient motiveeritum, kui uuritav teab oma arterite seisundit ning saab individualiseeritud nõustamist,“ märkis dr Viigimaa.

Dr Margus Viigimaa on Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht, TTÜ kardiovaskulaarse meditsiini instituudi direktor ja kardiovaskulaarse meditsiini korraline professor. Ta on oodatud esineja meediaväljaannetes ning märkimisväärne on fakt, et 2014. aastal avaldas ta 16 kõrgeima teadusliku tasemega (Eesti Teadusinfosüsteemi klassifikaatori 1.1) publikatsiooni. Lisaks toimetas Viigimaa Springeri kirjastuse väljaandel avaldatud õpikut „Erectile Dysfunction in Hypertension and Cardiovascular Disease“ ning kirjutas sellesse ka peatüki. Professorile teeb rõõmu, et lisaks tema teadustööle on lähiaastail ilmumas palju teadusartikleid ka kolleegidelt arst-õppejõududelt ja doktorantidelt.