Vaade andmebaasile

Regionaalhaigla võttis kasutusele ravimiohutust suurendava e-teenuse

28.01.2015

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) hakkas esimese haiglana Eestis kasutama Skandinaavia ravimite koostoimete andmebaasi SFINX, mis annab arstile automaatse meeldetuletuse võimalike ravimite koostoimete kohta.

PERHi kliinilise farmakoloogi, vanemarst-kardioloogi dr Toomas Marandi sõnul kasutavad PERHi patsiendid korraga üha rohkem erinevaid ravimeid. “Raviskeemid muutuvad üha keerukamaks ning ravimite kooskasutamine ja koostoimete hindamine on igapäevane väljakutse kõikidele arstidele. Andmebaas lihtsustab arsti tööd, andes ravimite võimalikust koostoimest ja selle kliinilise tähenduse olulisusest kiire ja mugava ülevaate juba retsepti täites,” ütles dr Toomas Marandi.

Tegemist on teenusega, mis kuvab lühivormis automaatsed meeldetuletused ravimite koostoime kohta haigla infosüsteemi retseptimoodulisse ning mida on võimalik kasutada ka iseseisva veebipõhise andmebaasina. Andmebaas on toimeainepõhine ning sisaldab infot ligi 20 000 võimaliku koostoime kohta. Koostoimete andmebaas on tõlgitud eesti keelde.

Soome ja Rootsi tervishoiutöötajate seas enimkasutatud ravimite koostoimete andmebaas SFINX (Swedish, Finnish, INteraction X-referencing) on valminud koostöös Rootsi Karolinska Instituudi kliinilise farmakoloogia osakonna, Soome Turu Ülikooli keskhaigla ja Medbase´i kliiniliste farmakoloogidega.

Ravimite kõrvaltoimed on oluline kliiniline probleem ‒ ühes põhjalikumas selleteemalises metaanalüüsis (kus võrreldi 39 sarnase uuringu andmeid) toodi välja, et haiglas esines tõsiseid ravimite kõrvaltoimeid 6,7% (95% CI, 5,2%-8,2%) ja surmaga lõppenud ravimite kõrvaltoimeid 0.32% (95% CI, 0.23%-0.41%) patsientidest[1].

2014. aasta septembris ilmus ajakirjas European Journal of Clinical Pharmacology uuring, kus retrospektiivselt analüüsiti Rootsi patsientidele kirjutatud ravimite andmeid retseptikeskusest SFINXi andmebaasis toodud koostoimete esinemise riski osas. Uuringust tuli välja, et 3,8% patsientidest puutus neljakuise perioodi jooksul kokku vähemalt ühe D-taseme interaktsiooniga (ravimite kooskasutamist tuleks vältida) ja 38% patsientidest vähemalt ühe C-taseme interaktsiooniga (ravimite kooskasutamisel oleks abi annuse kohandamisest).[2]

Andmebaasi uuendatakse neli korda aastas, sama tehakse ka eestikeelse versiooniga. SFINXi Eesti esindaja on meditsiiniinfoettevõte Celsius Healthcare.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

[1] Incidence of Adverse Drug Reactions in Hospitalized Patients. A Meta-analysis of Prospective Studies. JAMA. 1998;279(15):1200-1205. doi:10.1001/jama.279.15.1200. http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=187436&resultClick=3

[2] A limited number of prescribed drugs account for the great majority of drug-drug interactions. Eur J Clin Pharmacol DOI 10.1007/s00228-014-1745-3 http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00228-014-1745-3