Regionaalhaigla laboratooriumi ülesanne on teha analüüse ainult meditsiinilistel näidustustel

08.05.2008

Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboratooriumi ülesanne on teha analüüse meditsiinilistel näidustustel ja haiglal on olemas laboriteenuste osutamiseks tegevusluba. Uuringuteks kasutatakse kaasaegseid ja nõuetekohaseid seadmeid ja metoodikaid, töötavad erialase väljaõppe saanud spetsialistid. Analüüside tegemiseks vajalikud protseduurireeglid, alates materjali võtmisest kuni vastuse väljastamiseni, on kirjeldatud ja kinnitatud. Regulaarselt viiakse läbi nii sisemist kui ka välist kvaliteedikontrolli. Laboratoorium osaleb juba aastaid edukalt rahvusvahelises laboritevaheliste võrdluskatsete süsteemis Labquality (Helsingi). Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboratoorium teeb ettevalmistusi kvaliteedijuhtimissüsteemi, sh toksikoloogiliste (sh alkoholi) uuringute akrediteerimiseks lähema aasta jooksul, mis on siiski vabatahtlik, sest ükski seadus akrediteerimist praegu veel ei nõua.

Vaatamata sellele, et Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboratooriumis alkoholi sisalduse määramine ei ole akrediteeritud, ei saa nõustuda väitega, et laboril puudub erialane pädevus selle uuringu teostamiseks.

Vastavalt Regionaalhaiglas kinnitatud toksikoloogiliste uuringute läbiviimise juhendile teostab labor alkoholi ja surrogaatide määramisi ainult arsti saatekirja alusel meditsiinilistel näidustuste korral, mis on vajalik diagnoosi ja edasise ravi määramiseks. Regionaalhaigla on sellest politseid teavitanud ja soovitanud juriidiliste kaasuste korral tellida analüüse Eesti kohtuarstliku ekspertiisibüroo kohtukeemia ja –bioloogia laboratooriumist. Ka antud asja eeluurimise ja menetlemise käigus informeeris Regionaalhaigla laboratoorium politseid/ uurijaid vajadusest tellida täiendav analüüs just sealt.

Regionaalhaigla ei ole kunagi tegelenud joobeseisundi tuvastamise ja joobeastme määramisega liiklusseaduse alusel kehtestatud Vabariigi Valitsuse määruse kohaselt (https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=72869). Korrakaitseseaduse eelnõu järgi arvestatakse kohtus ainult Eesti kohtuarstliku ekspertiisibüroo kohtukeemia ja –bioloogia laboratooriumis teostatud uuringu tulemusi. Nimetatud eelnõud pole aga siiani vastu võetud.

(Kommentaariks uudistele „Haiglas läbiviidavate alkotestide tulemused on kehtetud“ (EPL) ja "Kohus: Põhja-Eesti regionaalhaiglal puudub pädevus teha alkoholijoobe testi“ (PM))