Rakvere linnas ja Kadrina vallas toimub paljude osalistega traumapäev

22.09.2014

Neljapäeval, 25. septembril toimub Põhja-Eesti Regionaalhaigla eestvedamisel Rakvere linnas ja Kadrina vallas traumapäev, kus erinevate valdkondade spetsialistid harjutavad toimimist suurõnnetuse korral. Traumapäeva eesmärk on harjutada eri valdkondade koostööd, hinnata kiirabi tegevust kriitilises seisundis patsiendi abistamisel ning samuti testida Rakvere haigla katastroofiplaani.

Tegemist on arvult neljateistkümnenda traumapäevaga. Traumapäeva peakorraldaja, Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popovi sõnul on nagu tavaliselt plaanis suurõnnetuse õppus: „ Erisuseks on see, et seekord mängime me suurõnnetust läbi kolm korda ning toimub see nii Rakvere linnas kui ka Kadrina vallas. Lisaks anname brigaadidele erineva temaatikaga situatsiooniülesandeid nagu taaselustamine, hulgitraumadega patsientide abistamine, sünnitusabi, triaaž väli- ja haigla tingimustes jms. Vähemalt kahel korral suurõnnetuse simulatsiooni lahendamisel tuuakse kannatanuid Rakvere haiglasse. Kasutusele tuleb ka välihaigla, mille me paneme üles koostöös Tallinna Kiirabiga.“

Erinevaid kriisisituatsioone harjutatakse alates kella 10.00st Kadrina keskkoolis, Kadrina spordihoones, Tristvere kohvikus, Kadrina viadukti juures, Kadrina rahvamajas, Haka Plast OÜ juures, Hulja mõisas, Maanteeameti Ida regiooni hoone juures ning Rakvere linnuses. Traumapäev lõpeb orienteerivalt kell 19.00.

Traumapäeva toimumise ajal on Rakveres ja Kadrina vallas liikumas tavapärasest tunduvalt rohkem kiirabisõidukeid. „Selleks, et minimaalselt häirida igapäeva elu, sõidavad kiirabibrigaadid järgides kõiki liikluseeskirja reegleid ning ei kasuta vilkureid ega sireene,“ kinnitas dr Arkadi Popov.

Rakvere haigla palub haiglasse pöörduvate patsientide ja nende sugulaste mõistvat suhtumist, kuna õppusest johtuvalt võib ajavahemikul kella 10.00–12.00 ja 15.00–17.00 Rakvere haigla erakorralise meditsiini osakond olla ajutiselt ülekoormatud ning ooteajad osakonnas võivad olla pikemad kui tavaolukorras.

Traumapäeva osaleb kokku 11 kiirabibrigaadi – 4 Regionaalhaigla kiirabibrigaadi sh1 reanimobiilibrigaad, 2 Tallinna Kiirabi brigaadi, 2 Tartu Kiirabi brigaad1, 1 Pärnu Kiirabi brigaad, 1 kaitseväe kiirabibrigaad ning 1 kiirabibrigaad Leedust. Lisaks kiirabibrigaadidele osalevad traumapäeval Rakvere haigla, Kirde Kaitseringkond, Kõrgem Sõjakool, Päästekolledž, Rakvere Päästekomando, Kadrina keskkool, Kadrina vallavalitsus, Tristvere kohvik, Haka Plast OÜ, Kadrina rahvamaja ja huvikeskus, Kadrina Spordihoone ning Hulja mõis.

Tegemist on arvult 14. traumapäevaga. Põhja-Eesti Regionaalhaigla korraldas eelmise traumapäeva 27. juunil Hiiumaal, mille stsenaariumi järgi toimus Kärdlas suurõnnetus. Päästetöödest võtsid osa nii päästekomando kui ka kiirabibrigaadid eesmärgiga harjutada omavahelist koostööd. Õppuse käigus sai Hiiumaa harjutada suure hulga kannatanute vastuvõtmist lühikese aja jooksul. Kuna Hiiumaa puhul võtab võimaliku suurõnnetuse korral mandrilt lisajõudude saatmine aega, siis sellest johtuvalt on äärmiselt oluline harjutada kohalike abiandjate – päästekomandode, kiirabi, Hiiumaa haigla meedikute jt koostööd ning ladusat toimimist. Õppusest võttis osa 6 kiirabibrigaadi, nendest kaks kiirabibrigaadi moodustati Regionaalhaigla Hiiumaa kiirabi tugipunktis töötava personali baasil, lisaks osalesid Regionaalhaigla väikesaarte üksuse neli esmaabibrigaadi. Tegu oli esimese sellelaadse meedikuid kaasava õppusega Hiiumaal. Traumapäevad on toimunud ka Haapsalus, Raplas jm.