Pulmonoloogia ehk kopsuhaigused

pulmonoloogia.png

Pulmonoloogia on teadus ja sisemeditsiini eriala, mis tegeleb kõikide kopsu- ja hingamisteede haiguste ning teiste organsüsteemide haiguste kopsuhaaratuse või nende komplikatsioonide diagnostika, ravi ja ennetusega. 

Pulmonoloogid ehk kopsuarstid tegelevad kopsu- ja hingamisteede haigustega (k.a tuberkuloos, pleura- ja keskseinandi haigused, uneaegsed hingamishäired ja hingamisteede allergilised seisundid). 

Pulmonoloogia Regionaalhaiglas

Regionaalhaiglas tegeleb kopsuhaiguste raviga sisehaiguste kliiniku koosseisu kuuluv pulmonoloogiakeskus. Pulmonoloogiapolikliinikus toimuvad õdede iseseisvad vastuvõtud. Pulmonoloogid teevad lisaks ambulatoorsetele vastuvõttudele pulmonoloogiapolikliinikus koostööd ka diagnostikakliinikuga, tagades ööpäevaringse bronhoskoopia võimekuse ja tehes  diagnostilisi ning ravibronhoskoopiaid.

Keskuses on kasutusel kõik tänapäevased pulmonoloogiliste haiguste diagnostika- ja ravimeetodid:

  • kopsude funktsionaaldiagnostilised uuringud: spirograafia, bronhodilataatortest, bronhide hüperreaktiivsustest, kehapletüsmograafia, kopsude difusioonivõime uuring ja kardiopulmonaalne koormustest;
  • koostöös radioloogiakeskusega tehakse vajaduse korral kompuutertomograafilisi ja PET-uuringuid ning ventilatsiooni- ja perfusiooni stsintigraafiat;
  • täies mahus mükobakterioloogia uuringud ja tuberkuliinitest;
  • allergiate diagnoosimiseks nahatorketestid ja aplikatsioonitestid allergeenidega;
  • astma bioloogiline ravi ja allergeenspetsiifiline immunoteraapia;
  • öine pulssoksümeetria, limiteeritud uneuuring ja polüsomnograafia.