Laboratooriumi juhataja dr Marge Kütt

Laboriarsti konsultatsioon Regionaalhaiglas

14.09.2016

Terviseteadlike inimeste hulgas on viimastel aastatel populaarsust võitnud uus meditsiiniteenus – tasulised laboriuuringud koos laboriarsti konsultatsiooniga. Millised on selliste uuringute võimalused ja piirangud? Selgitab Regionaalhaigla laboratooriumi juhataja dr Marge Kütt.
Laboriuuringud annavad hea võimaluse saada ülevaade enda terviseseisundist. Peame rõõmuga tõdema, et terviseteadlike inimeste hulk on viimaste aastatega kasvanud ning aina enam pöördub ka Regionaalhaiglasse neid, kes sooviksid kiiresti ja mugavalt teha laboriuuringuid ning konsulteerida laboriarstiga. Regionaalhaiglas on Eesti suurim haiglalabor ning alates 2016 aasta sügisest pakume kõigile soovijatele head võimalust kiiresti tervisenäitajaid kontrollida.

Milliseid uuringuid soovitame?
Perioodiline laboriuuringute tegemine on kindlasti põhjendatud. Nii on võimalik avastada elu jooksul tekkivaid muudatusi veresuhkru ja kolesterooli tasemes, aga ka jälile saada näiteks algavale neeru-, kilpnäärme või maksafunktsiooni häirele. Sage haigus on 2. tüübi diabeet, mis algab vanemas eas ja mille arenemisest annab märku veresuhkru taseme suurenemine. Ka kilpnäärme haiguste puhul võivad muutused laboriuuringutes eelneda tõsisematele kaebustele. Me kõik puutume kokku sõprade ja lähedaste haigustega ning sageli tekitab see mõistetava mure, kas minu võimalik haigus avastatakse õigel ajal. Sel juhul on hea kontrollida teatud tervisenäitajaid ja saada laboriarstilt häid nõuandeid.

Siiski tuleb alati meeles pidada, et paljude haiguste puhul ei pruugi uuringute vastused olla muutunud haiguse varases staadiumis ja paljude haiguste puhul ei muutu nad üldse. Siia gruppi kuuluvad näiteks pahaloomulised kasvajad ja südamehaigused, mida laboriuuringutega kuidagi välistada ei saa. Sellest oleme kirjutanud ka 2015 aasta blogipostituses „Kas laboriuuring võtab vähihirmu?“ 

Taskukohased hinnad
Laboriuuringute tellimise eel tasub laboriarstiga läbi arutada, mida uuringute abil teada soovitakse ja kas laboriuuringute abil on võimalik vastust saada. Oleme Regionaalhaigla laboris valmis tegema patsientidele tasulisi laboriuuringuid ka juhul, kui patsiendil puudub raviarsti saatekiri või elektroonne tellimus. Kõikide laboriuuringute hind on meie laboris võrdne kehtiva Eesti Haigekassa hinnakirjaga ja patsient saab uuringute tellimisel ka hinnast lähtuda, et hoiduda planeeritust suurematest kulutustest.

Kõikide laboriuuringute hind on meie laboris võrdne kehtiva Eesti Haigekassa hinnakirjaga ja patsient saab uuringute tellimisel ka hinnast lähtuda, et hoiduda planeeritust suurematest kulutustest.

Et püüda paremini vastata patsientide soovidele, pakume 3 erinevat võimalust:

Üksikanalüüsid

Patsient teab täpselt, millist uuringut soovib tellida. Näiteks kontrollida vere glükoosi- või kolesteroolisisaldust, marevaanravil olevad inimesed oma INR väärtust jne. Need patsiendid saavad ilma saatekirjata pöörduda Regionaalhaigla polikliiniku registratuuri nr 9. Registratuuri töötaja vormistab tasulise tellimuse, patsient saab uuringu eest tasuda samas registratuuris kas sularahas või pangakaardiga ja vastavalt kokkuleppele registratuuri töötajaga tuleb kas ise vastusele järgi või lepitakse kokku elektroonne vastuse edastamine, eelistatult krüpteeritult. Uuringute tulemusi soovitame konsulteerida oma raviarstiga.

Kindlad uuringute paketid

Sellised paketid on mõeldud inimestele, kes soovivad kontrollida konkreetseid tervisenäitajaid. Meie laboriarstid on välja töötanud spetsiaalsed analüüside paketid, mis sisaldavad teatud haiguste kahtlusel tehtavaid esmaseid laboriuuringuid. Uuringule tulekuks ei ole vaja saatekirja, tuleb pöörduda polikliiniku registratuuri nr 9 ja tellida enda valitud uuringute pakett. Registratuuris toimub tellimine ja teenuse eest tasumine sarnaselt nagu  üksikanalüüside tellimisel. Uuringute tulemusi soovitame konsulteerida oma raviarstiga.

Laboriarsti konsultatsioon

Konsultatsioon on mõeldud inimestele, kes soovivad tellida uuringuid teatud kaebuste tõttu, kuid vajavad eelnevalt arsti konsultatsiooni esmaste laboriuuringute väljavalimiseks. Sel juhul soovitame laboriarsti konsultatsiooni (maksumus 36 eurot), kus on võimalik selgitada patsiendi pöördumise põhjus ja valida koos patsiendiga välja esmased laboriuuringud. Konsultatsioone pakuvad väga suure kogemusega laboriarstid. Uuringute järel seletavad laboriarstid tulemused lahti. Hinnangu võib anda kirjalikult e-maili teel, telefonitsi või järelkonsultatsioonil. Hinnangu saamise meetod lepitakse kokku esimesel visiidil. Laboriarsti hinnang kuulub esmase visiidi hinna sisse ja lisakulutusi see patsiendile kaasa ei too.

Esimesed kaks võimalust on mõeldud eeskätt neile, kellel raviarst juba olemas ning kes soovivad kas mõnda uuringut lisaks arsti poolt tellitule või regulaarselt jälgida mõnda verenäitajat. Nii üksikuuringute kui paketianalüüside tulemusi, mis kalduvad soovituslikest piiridest kõrvale, soovitame konsulteerida oma raviarstiga.
Kolmanda variandi oleme loonud eeskätt patsientide jaoks, kellel Eestis raviarst puudub või kes soovivad saada nõu, kuidas oma kaebuste põhjuste väljaselgitamisega alustada. Patsiente konsulteerivad laboriarstid. Regionaalhaigla eeliseks on interdistsiplinaarsus, see tähendab , et keerukamatel juhtudel saame konsulteerida teiste erialade kolleegidega haiglas.

Tasulised laboriuuringud oma tervisliku seisundi jälgimisel on kindlasti omal kohal, kuid eelnevalt on vaja läbi mõelda, mis eesmärgil uuringuid tehakse. Kindlasti soovitame kõrvalekallete korral uuringute tulemustes konsulteerida perearsti või patsiendi poolt valitud eri-või eraarstiga. Laboriarsti konsultatsioonil leitud kõrvalekallete korral nõustame patsienti edasiste võimalike jätku-uuringute osas. Kõik meie haigla laboris nii tasuliselt kui arsti saatekirjaga tehtud uuringute tulemused on meie haigla raviarstidele kättesaadavad haigla infosüsteemis ja kasutatavad ka edasiste konsultatsioonide käigus. Lugege lähemalt meie teenuste kohta SIIT.