Mammograafiakabineti avamine

Läänemaal on nüüd parem ligipääs rinnauuringutele

27.08.2015

Kolmapäeval, 26. augustil toimus Haapsalus kaks olulist tervisealast üritust - Läänemaa haiglas avati pidulikult statsionaarne mammograafiakabinet ja Haapsalu Kultuurimaja rõdusaalis peeti tasuta rinnatervise teabepäev.
„Roosa lint on lootuse sümbol. Aga see jääbki ainult sümboliks, kui naised ise midagi ette ei võta,” toonitas Eesti Vähiliidu patroon Siiri Oviir, kes koos Haapsalu linnapea tütre ja tulevase ämmaemanda Maarja Suklesega uue mammograafikabineti avas ning roosale lindile avaaktina ka autogrammi andis. Oviiri sõnul on määrava tähtsusega, et naised läheksid ise kontrolli. „See pole oluline mitte ainult naistele endile, vaid kogu perele,” lisas ta.
Regionaalhaigla aitas Läänemaale luua esimese rinnauuringute kabineti, mis hõlmab nii Lääne-, Hiiu- kui ka Saaremaad. Uus kabinet võimaldab sealse piirkonna rinnaprobleemidega naistele oluliselt  kiirema juurdepääsu uuringutele.
Regionaalhaigla radioloogiakeskuse juhataja dr Maret Talk julgustas avamisel igas eagrupis naisi mammograafiakabinetti kontrolli tulema.  "Skriiningule kutsutute eagruppi tuleks laiendada," ütles ta ning lisas, et Eesti on ainus EU riik, kus veel ei järgita üle-euroopalisi juhiseid ja sõeluuringule kutsumine lõpetatakse juba naise 62. eluaastal. Euroopa mammograafilise sõeluuringu juhised näevad aga ette skriinida naisi ka vanuses 50-69.
Rinnatervise teabepäeval rääkisid rindade uuringutest ja rinnahaiguste ravist ning vastasid küsimustele Regionaalhaigla tohtrid dr Riina Kütner ja dr Maret Talk.
Rinnavähk on naiste kõige sagedasem pahaloomuline haigus. Euroopas on rinnavähk esimesel kohal surmapõhjusena naistel vanuses 35-59. EL riikide naistel on elu jooksul risk haigestuda rinnavähki 1:8. Rinnavähi korral on otsustavalt tähtis jõuda ravile vähi varases staadiumis. Eesti Vähiregistri statistika järgi olid viie aasta pärast elus kõik naised, kellel diagnoositi rinnavähk I staadiumis aastatel 2005 kuni 2009. Tänapäevaste tõenduspõhiste standardite kohaselt on rinnavähi varajasel diagnoosimisel ja õige raviviisi valimisel mammograafial väga oluline roll.