PhD Kristi Toode

Kristi Toode kaitses edukalt doktoritöö õdede töömotivatsioonist

10.04.2015

Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku õendusjuht Kristi Toode kaitses Tampere Ülikooli terviseteaduste osakonnas täna, 10. aprillil, edukalt oma doktoritöö “Nurses’ work motivation: Essence and associations” (Õdede töömotivatsioon: olemus ja seosed) ning talle omistati filosoofiadoktori (PhD) kraad.

Doktoritöö kaitsmisel viibinud Regionaalhaigla õendusdirektor Aleksei Gaidajenko on Kristi Toode doktorikraadi puhul väga õnnelik ning toonitab: „Kristi Toode on esimene Eestis töötav õde, kes on oma teadustööga jõudnud doktorikraadini. Loodan südamest, et tema eeskuju innustab ka teisi õdesid teadustööga tegelema.“

Doktoritöö peamine eesmärk oli kirjeldada ja selgitada haiglaõdede töömotivatsiooni ja sellega seotud tegureid. Töös analüüsiti 24 varasema empiirilise  uurimistöö andmeid ja võrreldi neid Eesti õdede seas läbi viidud uurimusega, milles osales 201 haiglaõde. Lisatud on soovitused õdede  motivatsiooni tõstmiseks ja säilitamiseks.

Kristi Toode doktoritööst ilmneb, et enamusel küsitlusele vastanud haiglaõdedest oli tugev sisemine motivatsioon, sest nad nautisid oma tööd ja olid omaks võtnud välised regulatsioonid, sest need olid kooskõlas nende isiklike vajaduste, väärtuste ja eesmärkidega. Isiklikud tegurid, nagu parem ametialane koolitus, soov rahuldada kõrgemal tasemel vajadusi, organisatsiooni ja ühiskonnaga samade väärtuste jagamine ning paremad kogemused ja arusaamad oma töö tunnetamisest, tõstsid nende töömotivatsiooni. Mitmed organisatsioonilised tegurid, nagu töö võimestav iseloom, toetavad töötingimused ja head tulemused patsiendi ohutuses, tõstsid samuti nende töömotivatsiooni. Vanematele, pikema staažiga ja juhtival positsioonil õdedele olid olulised ka välised motivaatorid nagu edu ja tunnustus, sest nad muretsesid oma maine ja võimalike eksimuste pärast rohkem kui teised õed.

Töö juhendajad olid professor Tarja Suominen Tampere Ülikoolist ja dotsent  Pirkko Ruotasalo Helsinki Ülikoolist, ning oponendiks oli professor Arja Häggman-Laitila Ida-Soome Ülikoolist.

Doktoritöö on leitav Tampere Ülikooli raamatukogu digikogus aadressil http://tampub.uta.fi/?locale=len

Lisainfo: Kristi Toode kristi.toode@regionaalhaigla.ee