Doonoritelkide avamine Tallinnas

Doonoritelkide sünnipäevasuvel loovutati üle 1400 liitri verd

27.09.2016

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu Haigla veretalituse doonoritelkides loovutas sel suvel verd 3182 inimest, kes annetasid kokku üle 1430 liitri verd. Doonorite sõbralikku perre lisandus 564 esmadoonorit.

„Tänavune heitlike ilmadega suvi pakkus meie doonoritelkide tuurile nii päikest, tuult kui ka vihma. Ometigi kujunes sünnipäevasuvi kümne aasta kõige edukamaks. Meie rõõmsaid kollaseid telke külastas rekordarv doonoreid ning suuresti tänu seal verd loovutanud heatahtlikele ja rõõmsatujulistele inimestele, said kõik verd vajanud patsiendid abi,“ sõnas Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Riin Kullaste, lisades: „Meile teeb erilist heameelt ka doonoritelkide projektile saadud positiivne tagasiside doonoritelt ning see, et väga õnnestunuks kujunes just Tartu ja Pärnu kolleegide telgisuvi. 10. augusti Viljandi telgis püstitati selle suve telkide rekord – telki külastas kogunisti 179 inimest, kellel 159 lõppes see eduka vereloovutusega!“

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonoritelgid peatusid sel suvel Keilas, Paides, Raplas, Haapsalus ning kahel korral Rakveres ja Tallinnas. 21 päeva jooksul loovutas verd 2197 doonorit, kellest 336 olid esmased doonorid, kokku koguti 988 liitrit verd.

Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskuse doonoritelgid olid suvel Tartus Raekoja platsil ja Viljandis Vabaduse platsil. Kokku loovutas nelja päeval kahe linna telkides verd 516 inimest, esmadoonoreid oli neist 122, kokku koguti 232 liitrit verd.

Pärnu Haigla veretalituse doonoritelgid olid tänavu suvepealinnas püstitatud mais ja septembris, neljal päeval loovutas telkides verd 469 inimest, 106 doonorit tegid seda esimest korda elus, kokku koguti 211 liitrit verd.

Kõigi telkides verd loovutanud inimeste vahel loosis reisikorraldaja Fantaasiareisid 15. septembril välja oktoobris toimuva nädalase puhkusereisi kahele Türki. Õnnelik võitja on tallinlanna Tiina Kõllamaa, kes tegi oma 32. eduka vereloovutuse 6. juunil Tallinna Vabaduse väljakule püstitatud telgis. Fantaasiareiside 20 eurose kinkekaardi võitjateks olid Kerttu Mäger, Valeri Pening ja Jane Ivanova Tallinnast; Epp Rattasepp Tartust; Sergei Drõgin Viljandist; Villi Bluum Järva-Jaanist; Terje Tanila ja Rauno Saukas Rakverest ning Reliina Kannel ja Triin Kaljur Türilt.

Dr Riin Kullaste paneb kõigile tervetele ning endast ja teistest inimestele südamele: „Vaatamata sellele, et doonoritelkide suvi on edukalt lõppenud, kutsume kõiki inimesi, kelle vanus ning tervislik seisund lubab regulaarselt doonoritena verd loovutama, sest paraku pole keegi meist õnnetuste ja haiguste eest kaitstud ning ühel päeval võib doonoriverd vajada keegi me lähedastest või ka me ise.“

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 19 000 patsiendile aastas

Doonoritelkide püstitamisel olid abiks Päästeamet, Kaitsevägi, Sotsiaalministeerium, Kaitseministeerium, Politsei- ja Piirivalveamet, maa- ja linnavalitsused, Maanteeamet, Kaitseväe Värbamiskeskus, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, Kaitseliit ja Eesti Punane Rist ning toetasid mitmed Eesti asutused.

„Ka doonor on riigikaitsja” juhtlause all tuuritasid doonoritelgid mööda Eestit juba kümnendat suve ning tuur kestis kokku 29 päeva. Maist septembri keskpaigani toimunud tuuri ajal peatuti üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis.

Kohtumiseni verekeskustes, doonoripäevadel ning järgmise aasta doonoritelkides!