Meeleolu- ja ärevushäirete osakond (I osakond)

I osakond on üldpsühhiaatria osakond, mis on peamiselt spetsialiseerunud meeleolu - ja ärevushäirete, samuti erinevate isiksushäirete diferentsiaaldiagnostikale ja ravile.

I osakonda ravile suunab tavaliselt ambulatoorne  psühhiaater, mõnikord suunatakse patsient I osakonda  täpsustavateks uuringuteks ja raviks ka pärast esialgset viibimist akuutosakonnas.

Seisundi hindamine, diagnoosi püstitamine ja ravi planeerimine toimub I osakonnas  meeskonnatöö põhimõttel. Ravimeeskonnas on raviarst, usaldusõde, vajadusel ka kliiniline psühholoog. Lisaks annavad oma panuse patsiendi raviprotsessis osakonna  valveõed, loovterapeut, hoolduspersonal, sekretär. Osakonnas saavad väljaõpet alustavad arstid, psühholoogid ja õed.

Diagnoosi püstitamisel tugineme patsiendiga vestlustele, varasemale elu- ja haigusloole, spetsiaalsetele psühholoogilistele uuringutele. Oluline osa on ka seisundi jälgimisel haiglaperioodil. Vajadusel suuname patsiendi kehalise tervise seisundi täpsustamiseks  uuringutele ja teostame laborianalüüse, teeme koostööd teiste erialaarstide ning perearstidega.

Ravis lähtutakse  tõenduspõhise meditsiini põhimõtetest, kasutatakse tänapäevaseid ravimeid ja erinevaid psühhoteraapia meetodeid. Psühhoteraapia toimub nii individuaalselt kui grupiteraapiana, vajadusel kaasatakse raviprotsessi ka patsiendi lähedased ja viiakse läbi psühhoteraapiat perele.

Oluline osa raviprotsessis on patsiendi enda panusel, sest ärevus-ja meeleoluhäirete ravi saab olla tulemusrikas vaid patsiendi- ravimeeskonna tihedas koostöös.

Raviaja kestvus I osakonnas sõltub eelkõige patsiendi seisundist, kuid on enamasti 2-3 nädalat, mille jooksul on  oluline leevendada patsiendi sümptomeid, mis on tema elukvaliteeti halvendanud ja haiglaravi põhjustanud. Enamasti on haiglaravi vaid osa raviprotsessist. Sageli jätkub ravi SA PERH psühhiaatriapolikliinikus või mujal psühhiaatri/perearsti juures, samuti soovitame paljudel juhtudel pikemaajalise psühhoteraapia jätkamist.

Oleme paljude psüühiliste haiguste ravis rakendanud meie osakonnas pikaajalise töökogemuse põhjal välja töötatud spetsiaalseid ravimetoodikaid.

dr Viktor Sergejev

Psühhiaatriakliinik

Meeleolu- ja neurootiliste häirete osakond (I osakond)

sekretär