Traumapäeva õppus Rakvere linnuse juures

5. veebruaril toimub Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla EMOs traumapäev

04.02.2015

Põhja-Eesti Regionaalhaigla eestvedamisel  toimub neljapäeval, 5. veebruaril algusega kell 10.00 Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis ja Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonnas traumapäev, kus kiirabitöötajad harjutavad toimimist erinevate haigestumise- ja traumasituatsioonide ning suurõnnetuse korral.

Traumapäeva eesmärk on harjutada eri valdkondade koostööd, hinnata kiirabi tegevust kriitilises seisundis patsiendi abistamisel ning samuti testida Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna katastroofiplaani.

Traumapäevade korraldamisel on juba pikk traditsioon, seekordne on juba arvult viieteistkümnes. Traumapäeva peakorraldaja, Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popovi sõnul on plaanis nagu tavaliselt suurõnnetuse õppus: „Erisuseks on see, et seekord mängime me suurõnnetust läbi spordiürituse meditsiinilise turvamise situatsioonina. Lisaks anname brigaadidele erineva temaatikaga simulatsiooniülesandeid nagu taaselustamine, hulgitraumadega patsientide abistamine, sünnitusabi, triaaž väli- ja haigla tingimustes jms. Suurõnnetuse simulatsiooni lahendamisel tuuakse kannatanuid Regionaalhaiglasse. Kasutusele tuleb ka välihaigla, mille me paneme üles koostöös Tallinna Kiirabiga.“

Erinevaid kriisisituatsioone harjutatakse alates kella 10.00st Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli stimulatsiooni keskuses, kõrgkooli ümbruses ja Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuses. Traumapäev lõpeb orienteerivalt kell 16.00.

Traumapäeva toimumise ajal on Mustamäe linnaosas liikumas tavapärasest tunduvalt rohkem kiirabisõidukeid. „Selleks, et minimaalselt häirida igapäeva elu, sõidavad kiirabibrigaadid järgides kõiki liikluseeskirja reegleid ning ei kasuta vilkureid ega sireene,“ kinnitas dr Arkadi Popov.

Traumapäeva osaleb kokku 5 kiirabibrigaadi – 2 Regionaalhaigla kiirabibrigaadi, 2 Tallinna Kiirabi brigaadi ja 1 Eldred OÜ brigaad. Lisaks kiirabibrigaadidele osalevad traumapäeval Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse meedikud ning kannatanuid mängivad Tervishoiu kõrgkooli tudengid. Tudengid kaasati traumapäevale eesmärgiga populariseerida nende seas erakorralise meditsiini eriala ning kiirabimeediku elukutset.

Tegemist on arvult 15. traumapäevaga. Põhja-Eesti Regionaalhaigla korraldas eelmise traumapäeva mullu 25. septembril Lääne-Virumaal, Rakvere linnas ja Kadrina vallas, mille stsenaariumi järgi toimus Rakvere linnuses suurõnnetus. Päästetöödest võtsid osa nii päästekomando kui ka kiirabibrigaadid eesmärgiga harjutada omavahelist koostööd. Õppuse käigus sai Rakvere haigla harjutada suure hulga kannatanute vastuvõtmist lühikese aja jooksul. Toona võttis õppusest s osa 12 kiirabibrigaadi ning tegu oli esimese sellelaadse meedikuid kaasava õppusega Rakveres. Traumapäevad on toimunud ka Haapsalus, Raplas, Hiiumaal jm

Pildil Traumapäeva õppus Rakvere linnuse juures.