Uued kiirabiautod

16. oktoobril saab Regionaalhaiglas elustamist õppida

15.10.2017

16. oktoobril pöörab kogu maailm tähelepanu elustamisoskustele, et äkksurma puhul oskaks kõrvalseisja tegutseda ja anda esmaabi. Kell  9.00 -14.30 toimub Regionaalhaigla aatriumis elustamise koolitus mittemeditsiinilisele personalile ja haigla külastajatele.
Koolituse eesmärgiks on õpetada mittemeedikutele elustamise võtteid, sest osates õigeid esmaabivõtteid võib päästa palju elusid. Koolitusel osalejad saavad elustamist harjutada mannekeenidel, iga osaleja saab umbes 5 minutit elustamisvõtteid harjutada. Ühepäevane üritus on andnud juba mitmeid edulugusid, kus koolitatud on taaselustamisvõtteid rakendanud ja elu päästnud. Nelja aastaga on õpetatud üle 13 000 inimese.
2017 aastal on 16. oktoobri egiidiks „Ühiskond päästab elusid“, seekord on ürituse keskmeks Tallinn, kus 10 koolitusmeeskonda külastab paljusid riigiasutusi ja avalikke kohti (ka jagatakse koolitust Kultuurikatla juures, kus toimub Eesti EL eesistumise üritus). Lisaks toimuvad koolitused ka kõigis maakondades.
Euroopas sureb äkksurma igal aastal 400 000 inimest. Eestis näitab haiglaväliste äkksurmade elustamisstatistika, et enne kiirabi saabumist tehakse elustamisvõtteid 35 % juhtudest, ellu jääb 10 %. Riikides, kus elanikkonna koolitamisel pööratakse süstemaatilist tähelepanu, rakendatakse kiirabieelset elustamist 70 % juhtudest ja ellu jääb > 20% elustatutest. Kogu maailmas on haiglaväliste südame äkksurmade korral keskseks probleemiks kõrvalseisjate oskamatus, julgus ja saamatus rakendada esmaseid elustamisvõtteid. Koolitust koordineerib organisatsioon „Sinu käed päästavad elu“ ja kaasa löövad Regionaalahigla kiirabikeskus, Tallinna Kiirabi personal ja Tallinna Lastehaigla. Õpetusi jagavad  lisaks ka Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli üliõpilased ja õpetajad.